Ez a gyümölcs ne kerüljön a smoothie-dba!

Akár reggelire, uzsonnára vagy csak úgy: a smoothie gyorsan elkészíthető, tele van vitaminokkal, és még finom is. A kombinációk lehetősége végtelen: minden belekerülhet, amit a hűtő vagy a gyümölcskosár kínál.
Vagy mégsem? Most ugyanis az egyik legnépszerűbb smoothie-hozzávalónak, a banánnak kell búcsút inteni. Majdnem minden smoothie-ba kerül legalább egy a sárga gyümölcsből, de egy tanulmány szerint érdemes ettől a szokástól megszabadulni.
Nem azért, mert a banán egészségtelen lenne – sőt, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például káliummal, magnéziummal és B6-vitaminnal. Ráadásul könnyen emészthető, és segíthet az emésztési problémákon. A kálium vérnyomáscsökkentő hatása pedig akár a szélütés megelőzésében is szerepet játszhat.
A banán csökkenti a tápértéket
Miért kellene akkor mégis elkerülni a banánt? A Kaliforniai Egyetem „Food and Function” című folyóiratában megjelent tanulmány kimutatta, hogy a banán csökkentheti más hozzávalók, például a bogyós gyümölcsök tápértékét.
A bogyós gyümölcsök gazdagok flavonoidokban, azaz másodlagos növényi anyagokban, amelyek antioxidáns tulajdonságaikról ismertek. Ezek számos egészségügyi előnnyel járnak: pozitív hatással vannak a szív- és érrendszerre, csökkentik a koleszterinszintet, javítják a vérkeringést és erősítik az immunrendszert.
A keverék a lényeg
A banán tartalmazza a polifenoloxidáz (PPO) nevű enzimet, amely, ha levegővel érintkezik, felelős a gyümölcs barnulásáért. Ez az enzim azonban a flavonoidok biológiai hozzáférhetőségét is csökkenti.
Ez azt jelenti, hogy ha banánt adsz a bogyós gyümölcsökből készült smoothie-dhoz, kevesebb értékes másodlagos növényi anyagot fogsz magadhoz venni. „Meglepő volt látni, milyen gyorsan csökkenti egyetlen banán hozzáadása a flavonoidok mennyiségét a smoothie-ban, és ezáltal a szervezet flavonoidszintjét is” – mondja dr. Javier Ottaviani, a tanulmány vezető szerzője.
„A banán továbbra is jó választás a smoothie-khoz, de nem akkor, ha meg szeretnéd őrizni a flavonoidokat” – teszi hozzá Ottaviani. Ha nem szeretnél lemondani a másodlagos növényi anyagokról, az szakértő azt javasolja: „Válassz alacsony PPO-tartalmú ételeket, például ananászt, narancsot, mangót vagy joghurtot!”